Publicerad: 9 februari 2021 kl 14:05
Det polska metalbandet Behemoth:s frontman Nergal åtalades för blasfemi redan 2010, då för att ha rivit sönder en bibel på scen. Nu är det alltså dags igen.
Den här gången beror det på en bild som Nergal lade ut på Facebook. På bilden ser man hans sko som trampar på en målning av Jungfru Maria något som ska ha varit religiöst kränkande.
Nergal verkar dock ta det hela med ro. På sin instagram skriver han bland annat att han inte har något problem med att vara "syndabock" och att han är "säker på att han kommer vinna det här och alla andra åtal som väcks".
Vi använder cookies för att ge dig access till funktioner som gör det enklare att använda webbplatsen. Genom att fortsätta godkänner du att vi använder cookies.